Polska powinna przetwarzać 50% odpadów komunalnych

by   CIJ News iDesk II
2020-07-31   10:50
/uploads/posts/d940c0da9a6aad8b2c01a3ecdabd81bbdc7887fd/images/20394918.png

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że Polska jeszcze w 2020 roku powinna poddać recyklingowi 50% odpadów komunalnych, czyli około 6 mln ton. Tymczasem w 2018 roku poziom przetworzenia sięgał zaledwie 26,1%. Przyczyną takiej sytuacji jest słaby poziom odzysku odpadów i duże obciążenia finansowe gmin, które realizują te zadania. W ramach rozszerzonej odpowiedzialności producentów to oni powinni finansować zbieranie i recykling odpadów po opakowaniach. Ponadto należy wprowadzić jeden powszechny system kaucyjny – czyli kaucję za butelki plastikowe i szklane oraz puszki metalowe po napojach. Dzięki temu Polska zmniejszy ilość śmieci, które nie są przetwarzane.

W przypadku systemu depozytowego odpowiedzialność producentów jest pełna, czyli operacyjna (organizacyjna) i finansowa. W przypadku pozostałych opakowań powinna być to odpowiedzialność finansowa. Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego będzie miało istotny wpływ na budowanie postaw proekologicznych, zmniejszanie ilości śmieci, wyższe wskaźniki recyklingu – a w konsekwencji ochronę środowiska i klimatu.

„Uporządkowanie systemu odbioru i recyklingu odpadów jest w Polsce konieczne. Trzeba wprowadzić systemy, które zwiększą poziom recyklingu opadów i pozwolą na ich przetwarzanie oraz ponowne użycie w obiegu. Warto podkreślić, że w Polsce funkcjonuje dobrze rozwinięta infrastruktura komunalna, która służy do zbierania i sortowania śmieci. Jednak gminy potrzebują wsparcia finansowego, aby podołać rosnącej ilości śmieci po opakowaniach. . Wprowadzenie dobrze zaplanowanego systemu odzysku i jednego, powszechnego systemu kaucyjnego / depozytowego za opakowania po napojach może szybko rozwiązać te bolączki. Ważne jest, by system miał niezależnego operatora, podlegał nadzorowi regulacyjnemu i był finansowany przez producentów – a więc podmioty wprowadzające opakowania na rynek” – komentuje Sylwia Szczepańska, dyrektor ds. dialogu Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Switzerland
Albania
Asia
Austria
Belgium
Bosnia & Herzegovina
Bulgaria
Central Europe
China
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Europe
Finland
France
Germany
Greece
Spain
Hungary
Italy
Kosovo
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Moldova
Montenegro
Netherland
North Macedonia
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
Sweden
Ukraine
United Kingdom
USA