Rekonstrukce OC Čtyři Dvory umožnila příchod nových značek

by   CIJ iDesk I
2020-01-23   11:56
/uploads/posts/b129b19e847a3070eb82628cb8352f4bb3d5b071/images/ctyridvory.png

Obchodní a zábavní centrum Čtyři Dvory se nachází na největším českobudějovickém sídlišti Máj se zhruba 25 tisíci obyvatel. Otevřeno bylo na jaře 2002, přičemž investorem a developerem projektu byla společnost NPČB a výstavbu realizovala firma Hochtief. Komerční plochu tvoří 9 500 m2, dalších 1 500 m2 zabírají venkovní plochy. V prosinci 2007 centrum změnilo majitele: současným vlastníkem je REICO investiční společnost České spořitelny a.s. Ta se před třemi lety rozhodla pro rozsáhlou rekonstrukci, která probíhala od července 2017 do prosince 2019.

Hlavním důvodem rekonstrukce byl nevyhovující technický stav společných prostor (pasáž a toalety s rozbitou podlahou atd.) a celkově nemoderní vzhled centra jak v interiéru, tak v exteriéru. Zásadní roli sehrálo také nevhodné dispoziční řešení prostor, respektive jednotlivých vstupů do komplexu. Kvůli tomu zákazníci některé části centra vůbec nenavštěvovali, a maloobchodní jednotky v nich zůstávaly dlouhodobě nepronajaté.

„Navrhnout změnu dispozic tak, aby návštěvníci mohli celý komplex pohodlně projít a tím se všechny jeho části staly atraktivní i pro nájemce, bylo velkou výzvou. Za tím účelem jsme vstupy kompletně přestavěli a vybudovali nový hlavní vchod,“ komentuje Vojtěch Rusz, Project Manager BCD týmu ve společnosti CBRE.

BCD tým CBRE na projektu zajišťoval kompletní služby projektového managementu a architektonických prací od přípravy zadání přes řízení povolovacího procesu a výstavby až po předání zrekonstruované stavby investorovi.

V rámci samotné realizace bylo zásadní otázkou, jak centrum zrekonstruovat za plného provozu. V komplexu se nachází supermarket Albert a multikino Cinestar, což s sebou nese pohyb spousty lidí od rána až do noci. Rekonstrukce přitom nesměla nijak omezit přístup návštěvníků do obchodních jednotek anebo obtěžovat nájemce a návštěvníky hlukem. „Navzdory řadě omezení jsme vybudovali nový hlavní vstup, kompletně zrekonstruovali pasáž a toalety, připravili obchodní jednotky do základní verze (tzv. Shell and Core) a realizovali jsme také nový food court. Součástí exteriérových úprav byla rekonstrukce střešního pláště, nástřik fasády a vybudování nového náměstíčka před hlavním vstupem do komplexu,“ říká Vojtěch Rusz.

Vše probíhalo v úzké spolupráci s dalšími kolegy z CBRE z oddělení pronájmů, kteří mezitím pracovali na obsazení obchodních jednotek ideálním mixem nájemců. Vyhledávali nové značky a jednali rovněž se stávajícími zástupci společností, které v rámci rekonstrukce renovovaly své jednotky v návaznosti na nový design centra.

„V současné době již lidé nechodí do obchodních center pouze kvůli nakupování, ale také gastronomii, zábavě a službám,“ uvádí Jiří Pecha, Consultant Retail Letting v CBRE, a dodává: „Mezi novými nájemci nechybí například diskontní obchod s produkty pro rodinu a domácnost Pepco, prodejna domácích potřeb Banquet, vinotéka Vinařství u Kapličky, směnárna Tourist Centrum se sázkovou kanceláří Fortuna, nehtový salon Rose Nails, Kadeřnictví 100 CZK a prádelna Speed Queen. Gastronomickou nabídku obohatili provozovatelé jako Cool Pizza, Guty a Multifood.“

Obchodní centrum Čtyři Dvory je v současné době kompletně zrekonstruované a předané investorovi. Postupně se zaplňuje novými nájemci, kteří si přizpůsobují prostory svým specifickým potřebám. Kolaudace a znovuotevření centra proběhne na jaře.Foto: REICO